Historie a současnost

  • Úvod
  • Historie a současnost

Vydejte se za hlasem
Emy Destinnové

Na cestě jihočeskou krajinou, mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem, leží malebná obec Stráž nad Nežárkou, jejíž dominantou je věž strážského zámku. Ten je okouzlujícím klenotem, vyzařující magickou atmosféru, která je spjata s životem Emy Destinnové. Navštivte vzácný zámek, který nebyl až do roku 2006 přístupný veřejnosti.

Původně zde stál gotický hrad, jehož základy byly položeny již ve třináctém století pány ze Stráže. Hrad byl posléze upraven v renesančním stylu. A v osmnáctém století se mu dostalo další podoby. Byl zahalen velkolepým, honosným a bohatým stylem v duchu baroka.

V současnosti má zámek podobu trojkřídlé jednopatrové budovy. Ale bohatá výprava do dalších historických epoch není všechno, co vám může zámek nabídnout.

V současnosti zde probíhá celoroční hudební program s názvem „Zámek plný hudby”. Vychutnat si můžete také dobovou atmosféru, kdy byla jeho majitelkou česká pěvkyně Ema Destinnová, jejíž působení zanechalo otisky nejenom v prostředí samotného zámku, ale také přilehlého okolí.

Malebné tóny
exkluzivních koncertů

Součástí zámecké kultury byly od nepaměti exkluzivní společenské události, které se vyznačovaly bohatým uměleckým přesahem. Jejich příběh nadále pokračuje a přináší s sebou nezapomenutelné okamžiky. Originální hudební tóny doprovází celoroční hudební program s názvem „Zámek plný hudby”.

Zaposlouchejte se do tónů rozmanitého cyklu koncertů, které mají vysokou společenskou a uměleckou úroveň. Vystoupení světových špičkových umělců jsou hlubokým zážitkem, který ve vás bude ještě dlouhodobě doznívat. Nechte se unášet různými hudebními žánry, které dokonale rezonují v hudebních prostorách zámku.

Místo vytvořené hlasem
Emy Destinnové

Ema Destinnová vyrostla v podnětném rodinném prostředí, které bylo vyplněné rozličnými hudebními tóny a uměleckými styly. A od své matky získala ten největší dar. Pyšnila se neobyčejně krásným hlasem a kosmopolitním společenským náhledem. Ten byl vyplněn nejenom literaturou, uměním, vzděláním, ale také cestováním.

Zámek je místem, který vás okouzlí. Stejně tak zapůsobil na Emu Destinnovou, která si ho zamilovala na první pohled. Vytvořila zde originální prostor, kde vládne hluboký „genius loci”.

Vybudovala tak místo pro odpočinek, kde se jí dostalo harmonického klidu v srdci malebné přírody. To doplňovalo její bohatý společenský život, odehrávající se na světových pódiích v New Yorku, Berlíně, Londýně i Paříži.

Životní cesta
umělecké pěvkyně

Zámek v sobě ukrývá rozsáhlou a ucelenou expozici její výrazné a bohaté osobnosti. Vaše kroky povedou konkrétním prostorem, který představuje osobní ložnice s tajným východem, modrý salon, hudební sál nebo mysteriózní místa, jako jsou hradní sklepení, mučírna či tajná úniková chodba k řece Nežárce.

Při prohlídce na vás dýchne jedinečná atmosféra prostupující dávnou historií. Vykračovat tak budete po místě, které bylo stvořeno pro oslavy s přáteli, psaní literatury, pořádání dobročinných sbírek i rybaření. Odlehlé kouty ukrývají také své stinné stránky, které symbolizují zájem o okultní vědy a spiritualismus.

Vaše cesta pak může plynule vést na stálou expozici operní pěvkyně Jarmily Novotné, která byla její žákyní. Obě expozice jsou doprovázené nádhernými hlasy obou pěvkyň, na které jen tak nezapomenete. A návštěvu zámku tak povýšíte na osobní hluboký umělecký zážitek.